Питання правильного підбору одягу для різних погодних умов завжди гостро стояло перед людиною. Від обмотування себе листям дерев та носіння шкіряних виробів до сучасної багатошарової концепції одягу людство пройшло довгий шлях. Сьогодні система трьох шарів — стандарт для тих, хто займається активністю на відкритому повітрі в холодні пори року. Будь це мандрівник початківець, спортсмен чи військовий — усім важливо зберегти комфорт і тепло за будь-яких умов, а ми розповімо як це зробити правильно.
У цій статті ми розглянемо основи концепції тришарової системи одягу та розповімо про особливості її базової частини — термобілизни.
З чого складається система шарів одягу?
-
Baselayer, термобілизна — базовий шар, який йде наступним від шкіри. Сама назва з приставкою “термо” дещо вводить в оману, обіцяючи користувачу збереження тепла та зігрівання в цілому, але це дещо не так. Основне завдання термобілизни — відведення вологи від тіла. Швидке відведення пару від тіла на наступний шар за різного рівня активності та погодних умов реалізується шляхом використання різних синтетичних та натуральних матеріалів, про них розповімо згодом.
-
Середній шар – відповідає за те, щоб випустити пар від тіла назовні, утеплити та не накопичити вологу з попереднього шару. Для цього рівня створюються технологічні фліси різної товщини, пухові та синтетичні куртки та ін.
-
Верхній або зовнішній шар – захищає від несприятливих погодних факторів: вітру, дощу, снігу та водночас пропускає пар із двох попередніх шарів назовні. Зазвичай реалізується у формі мембранних курток.
Підсумовуючи варто зазначити, що збереження комфорту та тепла — завдання всіх шарів у комплексі. Найбільш технологічним вважається базовий рівень, його основним завданням є відведення вологи на наступні шари. Повністю суха шкіра та зігрівання термобілизною – стереотипи. Повністю “висушити” шкіру базовий шар не допоможе, він має пришвидшити повернення нормальної температури шкірі та вивести вологу на наступний шар. Термобілизна не гріє. Працюючи у тандемі з іншими шарами одягу, вона зберігає виділене тілом тепло.
Пітніти – звичайна реакція людського тіла. Збільшення фізичних навантажень збільшуватиме виділення поту. Мокрий одяг втрачає свої теплоізоляційні властивості, через що росте ризик переохолодження та негативних наслідків для вашого здоров’я. Аби цього уникнути дотримуйтесь тришарової концепції одягу та підбирайте її складові відповідно до умов використання. Нагромадження декількох однакових шарів — помилка, яку не варто робити.
Рівень інтенсивності фізичних навантажень та погодні умови визначатимуть, які матеріали варто використовувати для конкретних завдань. Далі розглянемо види термобілизни та завдання, для яких вона підійде найкраще.
Синтетична термобілизна
При створенні синтетичного базового шару зазвичай використовується поліестер, поліамід і поліпропілен.
Переваги:
- Швидке висихання матеріалів забезпечує захист від переохолодження та дозволяє уникнути дискомфорт від тривалого перебування у мокрому одязі. Термобілизна з синтетики чудово виводить вологу на наступний шар одягу.
- Надійність.Синтетичні матеріали відрізняються високим рівнем зносостійкості. Навіть після багаторазового прання, вони не втрачають свою форму та властивості.
- Еластична та приємна до тіла. Зазвичай відповідає анатомічним особливості тіла людини, не сковує рухи та добре розтягується. Багато моделей мають спеціальне зонування, що краще відводить вологу у місцях, де людина пріє більше всього.
- Низька вартість у порівнянні із натуральними моделями термобілизни.
Недоліки:
-
Синтетика менш активно запобігає розмноженню бактерій. Такий тип термобілизни прийдеться прати частіше, адже її свіжість буде знижуватись швидше, ніж у моделей із натуральних волокон.
-
Індивідуальна чутливість до синтетики, що може спричинити алергічну реакцію.
За призначенням чудово підходить для підвищеного рівня фізичної активності. Швидке переміщення, біг, катання на велосипеді, туризм чи будь-яка активність, наслідком якої є підвищене потовиділення – заняття, де варто використовувати синтетичний базовий шар.
Натуральна термобілизна
Одразу забудьте про бавовну в термобілизні, вона швидко вбирає вологу і утримує її, не відводячи на наступні шари.
Для створення натуральної термобілизни зазвичай використовують вовну породи овець мерино.
Переваги:
- Терморегуляція. Особлива структура волокон вовни мериноса має повітряні капсули, які допомагають утримувати тепле повітря виділене тілом в холодну пору. У більш теплу погоду вовна мерино дозволяє надлишковій волозі випаровуватись, охолоджуючи тіло.
- Відведення вологи. Здатність відводити вологу від шкіри на наступний шар. Вовна мерино здатна вбирати велику кількість вологи, залишаючись при цьому майже сухою на дотик.
- Антибактеріальні властивості. Завдяки наявності у своїй структурі ланоліну, вовна природним чином протидіє бактеріям. Можна стверджувати, що свіжість вашої термобілизни ви будете відчувати впродовж 6-7 днів, а не 3-4 як у базовому шарі з синтетичних волокон.
- Комфорт і м’якість. Волокна вовни мерино значно тонші, ніж у інших видів вовни. Як правило, вона не викликає подразнень та свербіння. Якщо ви звикли, що вироби з вовни некомфортні та колючі, то спробуйте вовну цієї породи. Можливо, ви будете носити тільки її.
Недоліки:
-
Термін служби. Хоча вовна мериноса м’яка і комфортна, вона не така зносостійка як синтетичні матеріали.
-
Вартість. Як правило, цей матеріал дещо дорожчий за будь-яку синтетику чи звичайну вовну.
-
Догляд. Якщо ви звикли до простого догляду за вашим функціональним одягом, то вовну мерину не можна прати у гарячій воді та сушити за високих температур.
Призначення вовни мериноса не обмежується лише холодними температурами. Залежно від щільності вовни її можна використовувати в будь-який сезон. Зокрема:
75-150 g/m² – літній сезон
150-200 g/m² — демісезон
200-260 g/m² – зимовий сезон
Радимо використовувати діапазон моделей зі щільністю 150-260 g/m² для статичного довготривалого використання в холодну пору року. Не забувайте комбінувати все відповідно до тришарової системи одягу.
Комбіновані моделі термобілизни
Створюються з поєднання синтетичних та натуральних волокон. Є поєднанням переваг і недоліків обох типів термобілизни. “Каркас” із синтетики, яка добре тягнеться та чудово прилягає до тіла комбінується з волокнами вовни мериноса. Зазвичай моделі такої термобілизни застосовуються під час підвищеного рівня фізичної активності за особливо низьких температур. До прикладу фрірайд катання на сноуборді або швидке переміщення за мінусових температур.
Підсумки
Ми розібрали переваги та недоліки кожного виду термобілизни, підсумовуючи надамо узагальнення, яка термобілизна підійде вашим цілям та умовам використання найкраще. Враховуючи концепцію трьох шарів одягу, основним завданням термобілизни є виведення вологи через середній та зовнішні шари. Як правило, концепція застосовуються під час зимового та весняно-осінніх періодів.
Якщо ви плануєте активні переміщення, ваше завдання постійно знаходитись у русі, ви займаєтесь бігом чи катаєтесь на гірськолижних курортах — синтетичні моделі термобілизни будуть найкращим вибором.
Якщо ви займаєтесь більш статичними заняттями, як-от риболовля чи постійне перебування на одному місці без динамічного руху — вибір вовни мерино стане чудовим рішенням.
Займаєтесь спортом чи активностями за особливо низьких температур — комбіновані моделі термобілизни із вовни та синтетики точно стануть вам у нагоді.