Особливості термобілизни

Термобілизну можна знайти в гардеробі кожного туриста, альпініста чи спортсмена. Вона створена для підтримання комфортної температури тіла, відведення вологи та забезпечення ізоляції від холоду в комплексі з іншими шарами одягу. Базовий шар (термобілизну) виготовляють з різних матеріалів та їх комбінації. Залежно від типу активності відрізнятиметься склад виробу та його призначення. Кожен окремий вид тканини термобілизни має свої особливості та відмінності в правильному догляді. Детальніше про особливості різних матеріалів:

  1. Синтетика — забезпечує високий рівень зносостійкості, швидко відводить вологу та висихає за відносно короткий проміжок часу. Як правило, використовується для створення спортивної термобілизни або будь-яких динамічних занять (динаміка). Часто у складі виробу можна побачити поліестер — невибагливий матеріал, який добре зберігає форму та колір після прання. Поліпропілен — другий за популярністю представник синтетичних волокон, термобілизна у складі якої можна його знайти вимагає прання за температури 30 С. Вироби з флісовою підкладкою чи начосом перед пранням обов’язково варто вивертати назовні.

  2. Вовна мериноса – найпопулярніший вид натурального волокна, яке використовується в термобілизні. Вовна породи овець мерино м’яка на дотик, відмінно справляється з теплоізоляцією, має гіпоалергенні та антибактеріальні властивості. Зазвичай, вироби з цього волокна використовуються для статичного використання. Інколи для додаткового комфорту в складі термобілизни можна побачити бавовну. 

  3. Комбіновані вироби поєднують плюси та мінуси обох попередніх варіантів, баланс між довговічністю синтетики та комфортом натуральних матеріалів.

У результаті створюються вироби, які можуть забезпечити оптимальну температуру тіла за різних типів активності — навіть за дуже несприятливої погоди. 

Звичка правильно та регулярно доглядати за будь-якою термобілизною збереже її властивості та значно продовжить термін служби. Виробники пропонують абсолютно різні варіації частин термобілизни, зокрема:

  • термокофти – верхня частина комплекту, створюються для будь-яких активностей;

  • термобрюки — нижня частина, виготовляється як у формі ¾, так і за повною довжиною;

  • комплекти термобілизни – все одразу, ще й з однакового матеріалу, що спрощує догляд за виробом, адже не потрібно шукати окремі засоби догляду для термокофти та термобрюк;

  • термотруси — вибрані моделі взагалі можуть підкреслити ваш стиль, але основним призначенням в будь-якому разі вважається відведення вологи, через що питання догляду завжди залишається актуальним.

Як прати термобілизну

У попередній частині статті ми розглянули особливості термобілизни з абсолютно різних типів матеріалів. Свої властивості вони отримали через характерну структуру волокон та технології, які використовуються для їх створення. Перш ніж прати вашу функціональну білизну, варто ознайомитись з відповідною етикеткою вашого виробу. Якщо ж вона втрачена чи знайти її не вдалось, наводимо загальні рекомендації з правильного прання:

  • прання в пральній машині, як правило, дозволяється для більшості моделей. Звертаємо увагу, що попередньо потрібно очистити контейнер для миючих засобів та барабан від залишків звичайного порошку;

  • ручне прання – еталон догляду за термобілизною, проте не забувайте, що цей варіант займає значно більше часу;

  • хімчистка заборонена;

  • температура прання — 30-40 С. для синтетичних моделей та 30 С. для вовни;

  • делікатний режим – якщо ви обираєте варіант із пранням у пральній машині варто обрати делікатний режим або ж режим для вовни (він автоматично обиратиме прання за необхідної температури);

  • віджим у пральній машині не варто використовувати, ручне викручування теж, адже комплекс цих дій може просто зіпсувати термобілизну, — і вона втратить свої властивості;

  • відбілювачі, кондиціонери та звичайні порошки містять речовини, які можуть негативно вплинути на властивості функціональної термобілизни, тому варто використовувати спеціальні миючі засоби для конкретного типу матеріалу. До таких речовин у складі прального порошка можна віднести ензими та флуоркарбони, вони не тільки можуть зіпсувати ваш виріб, а й негативно впливають на навколишнє середовище;

  • перед пранням важливо вивернути термобілизну назовні, адже саме на внутрішній стороні білизни шкіра контактує з виробом, залишаючи частинки епідермісу;

Універсального засобу для прання будь-якої білизни немає. Для догляду за термобілизною слід використовувати спеціалізовані миючі засоби, які розроблені для спортивного одягу або делікатних тканин. Вони не містять агресивних хімікатів, які можуть руйнувати структуру волокон. Віддавайте перевагу гелям або рідким засобам, які легко виполіскуються і не залишають слідів.

Періодичність прання

Рекомендовано прати термобілизну після кожного активного використання, особливо якщо це було інтенсивне фізичне навантаження. Правило, в основному, стосується комплектів термобілизни із синтетичних матеріалів. Не варто забувати про основні функції термобілизни — відведення вологи, підтримка оптимальної температури тіла. Якщо виріб “забитий” частинками шкіри та сіллю з нашого поту — властивості значно знижуються, а термобілизна припиняє виконувати свої функції. Окремо щодо натуральних моделей, де основна частка складу виробу належить вовні мерино – її допускається прати рідше. Вищезгаданий матеріал має чудові антибактеріальні властивості, тому утворення неприємних запахів буде відтерміноване, а необхідність догляду за виробом з’являється не відразу після першого використання.

Сушіння термобілизни

Сушити функціональну термобілизну варто в сухому, добре провітрюваному приміщенні, подалі від прямих сонячних променів та будь-яких обігрівачів та батарей. Оскільки процес сушки виключає можливість використання сушарки та будь-який інших легких способів, рекомендуємо спочатку підвисити виріб у ванній (але без прищепок), щоб лишня вода стікла природним чином. Для вовняної термобілизни найкращим варіантом сушки буде – будь-яка горизонтальна поверхня, аби виріб не деформувався. Також варто уникати сушки в пральній машині або сушарці, оскільки високі температури можуть пошкодити тканину. Не радимо підвішувати цей тип технологічного одягу в перекрученому стані або з використанням прищепок. Перше може вплинути на форму виробу, останнє – ймовірно залишить свої сліди. Також можна знайти поради про викоритання рушника для пришвидшення процесу сушки (покласти термобілизну на рушник та залишити на короткий проміжок часу, аби рушник увібрав вологу). Радимо використовувати рушники без ворсу, щось на кшталт SoftFibre (мікрофібри).

Рекомендації щодо зберігання термобілизни

Правильне зберігання термобілизни – один з аспектів, який напряму впливає на термін служби вашого технологічного одягу. Ось декілька основних рекомендацій:

  • переконайтесь, що термобілизна повністю суха після прання;

  • зберігайте виріб у сухому вентильованому місці, подалі від будь-яких джерел тепла та надмірної вологи;

  • термобілизну з вовни любимо не тільки ми, а й міль. Радимо подбати про додатковий захист від неї, аби виріб після зберігання залишився цілим та без додаткової вентиляції.

Пам’ятайте, дотримуючись рекомендацій з правильного догляду за функціональною термобілизною можна значно продовжити термін її служби. Прання, сушка та зберігання – всі етапи догляду та їх правильне виконання у результаті допоможе зберегти властивості вашої термобілизни.