Купивши якісний намет, ви отримуєте елемент спорядження, який буде з вами не один сезон. Як і будь-яке інше спорядження намет потребує правильного догляду, який подовжує строк експлуатації. У цій статті ми розповімо вам не тільки про догляд, але й деякі фішки використання намету, користуючись якими ваше туристичне житло буде служити вам довго.

Як вибрати й підготувати місце для встановлення намету

Вибір місця для встановлення намету - це важливий етап який впливає не тільки на якість сну, але й на строк служби намету. Приходячи після важкого дня у поході, хочеться просто скинути рюкзак, швидко розкласти намет й підготувати спальню.

Але перш ніж встановлювати намет радимо врахувати кілька факторів:

  1. Відсутність гілок, камінців та усього що може пошкодити дно. Навіть маленька гостра гілка може порвати дно намету, яке захищає від потрапляння вологи всередину. Тож перед встановленням краще детально оглянути місце й за можливості очистити його. 

  2. Місце в тіні. Ультрафіолет негативно впливає на водовідштовхувальне просочення, яким оброблений тент намету. Також звісно через постійний вплив UV променів може втрачатися колір тканини вашого туристичного прихистку. Бажано обрати місце в тіні ще через те, що намет буде сильно грітись під сонцем і там може бути просто жарко. 

  3. Безпечне розташування намету. Часто місце для намету обирають поблизу гірських річок через наявність води. При такому розташуванні треба враховувати, що під час сильного дощу річка може вийти з берегів й підтопити територію навколо. Тому краще не ставити намет прямісінько на березі, до того ж, біля водойм влітку дуже багато комарів й інших комах. Також перед встановленням намету радимо детально оглянути дерева під якими плануєте ночівлю. Великі сухі гілки на деревах можуть становити серйозну небезпеку, тож краще обирайте місце де мінімум таких. 

Стосовно вибору місця також радимо вам не ставити намет на голих вершинах гір, блискавка і сильний вітер це не жарти. При підготовці місця для ночівлі багато туристів роблять настил з хвої, який стає м’якою підстилкою під намет. Але водночас у хвойних породах дуже багато смоли, яка може залишати сліди на вашому улюбленому наметі. 

Краще за все користуватись футпринтом для додаткового захисту дна намету від проколів й бруду. Такий елемент екіпірування дуже легко доглядати, він майже нічого не важить, але надає безліч переваг. До того ж футпринт можна використовувати не тільки як додаткове дно під намет, з його допомогою можна влаштувати польову кухню, місце для перекусу або навіть користуватись ним замість тенту. 

Основні правила використання намету 

Щоб менше часу витрачати на догляд та ремонт вашого туристичного житла треба дотримуватись деяких правил користування.

Ми наведемо вам перелік порад та цікавих фішок які можуть бути корисними у поході:

  1. Правильне встановлення намету. Це дуже важливий пункт, адже не правильно розтягнутий намет може не надати необхідного рівню захисту і його буде значно легше пошкодити. Намети зараз мають інтуїтивно зрозумілий принцип встановлення, але краще перед походом потренуватись з встановленням вдома. Геометрія намету й правильне встановлення дуг є першочерговим. 

  2. Кишені/блискавки. Кишеньки всередині намету призначені для маленьких необхідних дрібниць, не потрібно перевантажувати їх. Через велику вагу вмісту внутрішня тканина намету може розтягуватись, що у майбутньому призведе до втрати пружності матеріалу. Заміна блискавки у наметі розповсюджений запит багатьох туристів, найчастіше це пов’язано з необережним використанням. Усі надійні виробники зараз використовують високоякісні блискавки власного виробництва, або ж від іменитих брендів на кшталт YKK. Обережне користування сприятиме довговічності цього типу фурнітури. До речі питання правильно встановленого намету також впливатиме на це, адже надмірний натяг матеріалу не дозволить нормально користуватись блискавками.

  3. Ніякого вогню. Більшість сучасних наметів задля малої ваги виготовляють з поліестеру й нейлону, а ці матеріали зовсім не дружать з вогнем. Тому навіть якщо вас застав дощ, але треба готувати вечерю, то краще обережно робіть це у тамбурі. Пильнуйте за пальником постійно, адже одним зайвим рухом його можна перевернути й пропалити намет.

  4. Тварини. Радимо не зберігати їжу зі стійкими запахами всередині намету, дикі тварини можуть не дивлячись ні на що, дістатись до неї. Також якщо ви ходите у похід з домашніми улюбленцями - будьте обережні з їх кігтями. Не очевидною, але корисною порадою також буде звертати увагу на корів на пасовиськах. У Карпатах не один десяток тентів стали жертвою бажання корівок поласувати кольоровим нейлоном. Краще обережно відганяти їх від вашого табору, якщо не хочете втратити кілька квадратних метрів тенту. 

Поради з догляду за наметом після використання

У поході зранку, крім кави та приготування сніданку, попіклуйтесь про намет, краще за все відразу після пробудження зняти тент й розкласти на сонці, щоб він трохи просох. Це стосується не тільки того випадку коли вночі був дощ, конденсат утворюватиметься майже завжди навіть при найкращій вентиляції. 

Коли повністю збираєте табір й складаєте намет дно внутрішньої спальні або футпринт треба також просушити, або хоча б витрусити від бруду й конденсату. У випадку з футпринтом ви можете закріпити його на рюкзаку на годинку-дві й він повністю висохне. 

Також при збиранні табору радимо ретельно перевіряти наявність повної комплектації намету, тобто кілочків, відтяжок та іншого. Найчастіше губляться саме кілочки, бо їх просто залишають у землі, відв’язавши від тенту. Відтяжка може відв'язатись від намету через сильний вітер, тож краще також перевіряти кожну. Інколи губляться також дуги, найчастіше коли у геометрії каркаса присутні додаткові маленькі дуги для збільшення простору. 

Якщо ж ви загубили якийсь з цих елементів, в нашому магазині ми завжди допоможемо підібрати будь-які аксесуари для наметів

Чи можна прати намет? Як правильно це зробити

Прання намету в пральній машині категорично не рекомендується. Це негативно вплине на водовідштовхувальне просочення, а нейлон у внутрішній частині намету не розрахований на надмірне тертя. 

Проте звісно інколи треба усунути забруднення з поверхні намету, для цього краще вручну промити його за допомогою губки та теплої або прохолодної води. Використання додаткових кондиціонерів чи потужних засобів, які усувають плями, не рекомендується. Певні елементи у таких засобах можуть вступати в реакцію з вологовідштовхувальним покриттям й пошкоджувати його.

Щоб надійно відмити намет, розкладіть окремо внутрішню спальню та тент. Тент розгорніть й промийте без надмірного натирання поверхні, в місцях сильного забруднення можна застосувати мильний розчин. Після відмивання треба дати тенту просохнути, але без використання сушильних машин чи інших нагрівальних пристроїв. Спальню переверніть догори дном й ретельно вимийте, як правило, це найбрудніша частина намету. Потім дайте дну висохнути й встановіть дуги, після цього вам легше буде побачити й відмити забруднення на усій іншій поверхні. 

Використовуючи такі легкі правила “прання”, ви легко зможете доглядати за своїм наметом, щоб він лишався таким же красивим як одразу після покупки. 

Як правильно сушити намет після походу

Мокрий намет, який пролежав півроку до наступного сезону вже важко буде назвати наметом, скоріше прихистком для плісняви. Навіть після походу, в якому вас обійшла стороною погана погода намет обов’язково треба просушити вдома. 

Тому перш за все, повернувшись додому, радимо вам знайти достатньо місця, щоб повністю розкласти намет, розгорнути обидва шари окремо й залишити висихати. Навіть конденсат, який залишився на поверхні намету, може негативно вплинути на структуру матеріалу. Просто залиште намет висихати на декілька годин, а краще навіть на цілий день, це не потребує ніяких зусиль, але вплине на строк служби. 

Зберігання намету також важливе, краще знайти для нього сухе місце, якомога далі від прямих сонячних променів. Вологі приміщення на кшталт підвалу не підійдуть для таких цілей, це стосується не тільки намету, але й, наприклад спальних мішків. Подібне екіпірування не любить зберігання при підвищеній вологості.

Підтримка та відновлення водонепроникності намету

Усі намети обробляються спеціальним водонепроникним покриттям, яке забезпечує захист від негоди. Для подовження строку служби вашого туристичного притулку бажано слідкувати за нормальним функціонуванням даного просочення.

Якщо ви користуєтесь наметом частіше, ніж 1-2 рази на сезон, то можливо вже на третій рік його треба буде обробити спеціальним засобом. Такі засоби виготовляються спеціалізовано для мембранних речей та тентів, в основному представлені вони у вигляді спрею. 

Наносити такий засіб треба рівномірно на усю поверхню тенту, навіть якщо ви помітили що вологозахисний бар’єр перестав працювати тільки у декількох місцях. Після нанесення такого спрею треба дати матеріалу час висохнути, якщо ви маєте запас подібного засобу, то нанесення другого шару буде тільки на краще.

Щоб якнайменше стикатись з проблемою, коли намет перестає тримати вологу, дотримуйте простих правил догляду й користування наметом. 

Перевірка стану та цілісності конструкції намету

Намет слугує основним спорядженням у поході, без нього ночівля просто неба може бути не зручною, та небезпечною. Тому бажано постійно перевіряти намет та підтримувати конструкцію у належному стані.

Намет треба перевіряти починаючи з моменту покупки. Вдома розкладіть новий намет й придивіться до швів, вони мають бути надійно прошиті. У жодному місці не має бути пошкоджень, матеріал не повинен мати потертостей або надрізів. Також зверніть увагу на дуги, вони не повинні мати зайвих вигинів окрім передбачених геометрією намету. Вони мають надійно кріпитись одна до одної, та безпосередньо до намету. На поверхні дуг не має бути тріщин чи будь-яких інших пошкоджень, навіть маленька тріщина під дією значної ваги може призвести до вигину або зламу.

Стан намету треба перевіряти не тільки перед походом, але й безпосередньо під час. Під час кожного збирання та встановлення табору звертайте увагу на наявність усієї комплектації, стану каркасу та інших елементів конструкції. Це важливо, щоб намет прослужив вам довго. 

Ваш намет - не просто ще один елемент спорядження, це ваш постійний супутник в усіх мандрах й відноситись до нього слід відповідно. Ми рекомендуємо приділяти достатньо уваги догляду за усім вашим туристичним спорядженням. А з нашими порадами ви зможете легко самостійно обслуговувати свій намет, не боячись щось пошкодити.