Роликові ковзани є спортивним інвентарем, що дозволяє активно та з користю проводити час. Термін служби роликів напряму залежить від: умов зберігання, догляду, обслуговування. Багато людей не звертають достатньо уваги на стан своїх ковзанів, через що підшипники, колеса та навіть каркас роликів зношуються швидше. Катання можна зробити комфортним, безпечним та довговічним, варто лише правильно доглядати за роликовими ковзанами. Важливо робити це регулярно та дотримуючись певних рекомендацій.
Основними аспектами догляду є чистка роликів після кожного використання, перевірка стану підшипників та уникнення потрапляння вологи. Крім вищезгаданого, необхідно правильно зберігати роликові ковзани та періодично проводити технічне обслуговування, аби уникнути серйозних поломок. У цій статті ми детально розглянемо всі етапи догляду за роликовими ковзанами, а також пояснимо, як запобігти передчасному зносу.
Підтримка чистоти та регулярний догляд за роликами
Підтримка чистоти є першим та основним кроком у всьому процесі догляду за роликовими ковзанами. Пил, бруд, дрібні камінці та навіть пісок можуть негативно впливати на якість катання. Особливо відчутним може бути дискомфорт стопи, коли бруд потрапляє в лайнер ролика та пошкоджує шкіру людини. Чистота лайнера ролика може підтримуватись регулярним просушенням після кожного використання та миттям. Останнє радимо реалізовувати за температури нижче 30 градусів за Цельсієм, так синтетичний матеріал та клей (якщо такий використовувався для створення внутрішньої частини черевика ролика) не отримають пошкоджень та збережуть свою форму та властивості.
Ось ще декілька основних порад догляду за лайнером роликів:
-
Використовуйте синтетичні мультиспортивні чи роликові шкарпетки та регулярно замінюйте їх.
-
Після кожного використання варто робити огляд на потрапляння бруду всередину лайнера, про сушіння ми вже згадували вище. Наголошуємо, що ці процедури та їх регулярне дотримання не тільки продовжать термін служби цієї частини роликів, а й зроблять катання, дійсно, комфортним.
-
Заміна устілки та шнурівки. Віднесемо їх до категорії частин, що можна рахувати розхідними матеріалами, які треба час від часу змінювати.
Окремо наводимо поради з догляду за пластиковими, гумовими та металевими частинами роликів:
-
Після кожного використання протріть корпус роликів сухою або злегка вологою тканиною, щоб видалити пил та бруд.
-
Раз на кілька тижнів виконуйте глибоке обслуговування – розбирайте колеса, очищуйте підшипники і перевіряйте їхню змазку.
-
Уникайте поїздок по калюжах та вологих поверхнях, щоб зменшити ймовірність потрапляння води у механізм.
Чистота відіграє ключову роль у збереженні не тільки технічний характеристик роликів, а й належного зовнішнього стану.
Основні кроки для чистки роликів
Для того щоб правильно доглядати за роликами варто ознайомитись з основними кроками очистки роликів. Перед початком чистки беремо наступні інструменти та засоби:
-
ганчірка з мікрофібри та серветки;
-
шестигранник або викрутка (залежно від типу кріплення втулки колеса);
-
невелика щітка із жорсткою щетиною або ж звичайна стара зубна щітка;
-
спеціальна рідина для очищення підшипників і мастило.
Важкодоступні місця можна очищувати стисненим повітрям, тому за наявності скористайтесь ним.
Покроково все про чистку роликових ковзанів:
-
Процес очищення починайте зі зняття внутрішнього лайнера, устілок та шнурівки. Такий порядок дозволяє ретельно очистити каркас ролика та інші важкодоступні місця. Верхню частину роликового ковзана з пластику та гуми можна очистити ганчіркою, м’якою щіткою та серветками. Якщо ця частина з текстилю, а відокремити її від ролика неможливо – ганчірка з мікрофібри, мильний розчин та температура води до 30 градусів за Цельсієм.
-
Поліуретанові колеса (найпопулярніший вид коліс у роликах) можна промити у теплій мильній воді та прибрати всі залишки бруду. Якщо колеса ролика помітно зносились, а їх текстура вже не нагадує колеса – їх варто замінити.
-
Підшипники та їх чищення вважаються найдовшою частиною в усьому процесі догляду за роликами. Ця частина колеса напряму впливає на відстань, яку долає ролер під час одного руху роликом. Якісніші підшипники дозволяють за одне зусилля здолати більшу відстань, ніж менш якісні аналоги. Те саме й з приводу забруднених. Потрапляння пилу може спричинити небажане тертя та сповільнювати весь ролик. Тож – першочергово потрібно зняти з підшипників захисну кришку, потім прочистити їх від залишків старого мастила та бруду. Далі – нанести спеціальний засіб (мастило). Виробники пропонують цілі серії засобів для змащення та чистки підшипників. Захисні кришки можна промити за допомогою спиртового розчину.
Окремо варто звернути увагу на ситуації, коли звичайна чистка вже не допомогає відновити первісний стан роликів, а їх технічні характеристики впали. Ось декілька категорії товару, які час від часу потрібно замінювати:
-
колеса для роликів;
-
внутрішні лайнери та інші аксесуари.
Дотримання регулярності в догляді за цим типом спортивного інвентаря дозволить значно подовжити термін служби ваших роликів. Не переймайтесь, якщо якась із частин ролика повністю зносилась – практично кожну частину можна замінити.
Вологозахист та запобігання появі корозії
Волога вважається найбільшою загрозою для будь-якого спортивного інвентаря. Якщо підшипник контактує з водою, він значно швидше починає піддаватись корозії. Останнє напряму впливає на якість кочення роликів під час катання, тому простіше запобігти корозії, ніж пізніше повністю замінювати колеса. Наводимо поради, які допоможуть уникнути негативного впливу вологи:
-
старайтесь виключити катання по калюжах та ділянках із піском;
-
в умовах підвищеної вологи чи внаслідок невдалого потрапляння під дощ – розберіть, висушіть та повторно змастіть підшипники;
-
використовуйте спеціалізовані спреї для роликових підшипників та інших металевих деталей.
Правильні умови зберігання роликів
Неправильне зберігання роликів може призвести до появи корозії, негативного впливу на пластик та внутрішний черевик (лайнер). Занадто висока або навпаки низька температура зберігання може погано вплинути практично на всі складові роликів. Не залишайте ролики на балконі, в багажнику автівки чи біля джерел тепла типу сушарок чи батарей. Сухе приміщення зі звичайною кімнатною температурою – найоптимальніший варіант зберігання. Звертаємо увагу на те, що виробники пропонують спеціалізовані чохли, рюкзаки та сумки для роликів. Також не нехтуйте регулярною перевіркою всіх частин роликів на забруднення та вологу. Після кожного тренування чи прогулянки на роликах – подбайте про сухість лайнера та чистоту всіх інших частин.
Захист роликів від ударів та пошкоджень
Зауважуємо – ролики варто зберігати та транспортувати окремо від будь-яких металевих та інших предметів. Постійне тертя та механічна взаємодія із такими предметами може утворити мікротріщини у пластику. Потрапляння вологи із зовнішніх джерел може спричинити появу корозії та напряму знизить технічний стан роликів. Найкраще обирати спеціалізовані чохли для зберігання та транспортування роликових ковзанів, у яких передбачені окремі відділення для всього вашого ролерського спорядження. Під час перевозки та зберігання також радимо фіксувати всі липучки та баклі, закриваючи ролики. Такий метод унеможливлює випадкове пошкодження фіксуючих елементів між собою, а ви залишитесь без неприємностей на кшталт відірваної баклі, коли дістанете ролики з чохла.
Постійний контроль за станом роликів
Кожен власник роликових ковзанів повинен перед катанням перевіряти стан свого спорядження. Оглядайте колеса на предмет зносу та кочення (останнє відповідатиме за стан підшипників), не забувайте перевірити затяжку болтів. Виконання регулярних перевірок – питання не тільки комфорту під час катання, а й вашої безпеки.
Висновки
Ми розглянули основні етапи з огляду технічного стану роликів та їх обслуговування. Дотримуючись регулярності можна зберегти відмінний зовнішній стан та значно продовжити термін служби ваших роликових ковзанів. Деякі пошкодження та низький задовільний стан якихось частин колеса чи всього ролика можуть не піддаватись відновленню та інколи можуть потребувати повної заміни, до цього теж треба бути готовими. Тому простіше запобігти пошкодженням та бути впевненим під час катання у надійності вашого спорядження.