Навіть найякісніше взуття потребує правильного догляду. Дотримуючись інструкцій із чищення, просочення та зберігання, можна  продовжити термін служби та зберегти чудовий зовнішній вигляд будь-якого виробу. Кількість матеріалів і технологій, які застосовуються для виготовлення черевиків чи кросівок — величезна, тому й доглядати за взуттям не так вже й просто. 

Аби не заплутатись у величезній купі інформації, у цій статті ми систематизували найголовніше. Ми розповімо про основні етапи чищення, підкажемо як знову зробити взуття водонепроникним та дамо деякі поради зі зберігання ваших улюблених черевиків чи кросівок.

Підготовка та базове чищення

Крок 1: Підготовка

Підготовка взуття до очищення — перший етап догляду. Якщо ваше взуття намокло чи забруднилося, дайте йому просохнути. Робити це варто у добре провітрюваному приміщенні максимально природнім шляхом. Тримайте його подалі від джерел тепла, батареї та сушки тільки зіпсують матеріали, які відновити пізніше практично не вдасться. Також це стосується сонця. Такі методи сушіння особливо негативно впливають на шкіру, адже вона може пересохнути, потріскатись та втратити всі свої властивості. 

Зніміть шнурки та дістаньте устілку — цей крок дозволить очистити важкодоступні місця та просушити саме ті ділянки, де найчастіше збирається волога. Виконавши всі попередні інструкції, можна починати очищати та мити.

 

Крок 2: Базове очищення

Для нескладних забруднень достатньо використати м’яку щітку, чистити потрібно ретельно. Для складних забруднень та плям звичайної щітки буде замало. Варто додатково використовувати теплу воду та спеціальні миючі засоби. Якщо ви плануєте очистити трекінговий черевик, в якому є мембрана, звичайні засоби для прання використовувати точно не варто. Вони закупорюють пори мембранного шару, а нога у такому взутті буде все більше пріти, адже пар залишатиметься всередині черевиків.

Якщо ви користуєтесь шкіряним взуттям, а забруднення важко очистити, спробуйте спеціалізовані засоби чищення для взуття, їх можна знайти у відповідному каталозі нашого сайту. Перед використанням треба дещо зволожити верхній шар черевика чи кросівка — засіб не тільки очистить стійкі забруднення, а й відкриває пори шкіри, що дозволить на наступному етапі догляду відновити гідроізоляцію належним чином.

Крок 3: Гідроізоляція

Відновлення водовідштовхувальних властивостей досить простий процес. Зазвичай за захист від вологи у будь-яких  черевиках чи кросівках для трекінгу відповідають і мембрана, і просочення верхнього шару. Якщо мембрана пропускає через себе пар та не дозволяє проникнути волозі всередину, то просочення відштовхує вологу, яка йде ззовні. Зазвичай мембрани розташовані між шарами взуття, тому для відновлення її властивостей звичайної поверхневої обробки буде недостатньо. Після етапу чищення, варто використовувати як просочення верхнього шару за типами матеріалу (шкіра, текстиль), так і час від часу очищати внутрішню підкладку із мембраною, за допомогою засобів для прання мембранних тканин.

Як правило, виробники пропонують декілька основних варіантів засобів для відновлення захисту від вологи: чищення та надання водовідштовхувальних властивостей (2 в 1) або окремо — чистка та просочення. 

Крок 4: Догляд 

Догляд за взуттям є важливим аспектом для збереження його якості, особливо коли мова йде про туристичний інвентар, який часто піддається важким умовам. Якщо ваше взуття часто контактує з вологою під час використання, слід ретельно його сушити, очищати забруднені ділянки та поновлювати захист від вологи. Для збереження зовнішнього вигляду та властивостей шкіри, втирайте м'якою щіткою восковий крем. Цей крем виготовляється як у безбарвному вигляді, так і варіанті з чорного кольору, що стане відмінним варіантом для темної шкіри. 

Усі етапи догляду особливо важливі для взуття із захисними мембранами. У попередніх частинах ми розібрали як все працює у комплексі та чому важливо стежити за всіма частинами взуття.

Шкіра, за якою не доглядають, висихає, стає крихкою і рветься. Взуття може бути непоправно зіпсоване від неправильного догляду. Не варто прати шкіряні вироби у пральній машині, завжди дотримуйтесь інструкцій щодо догляду залежно від типу матеріалу.

Не використовуйте чисті олії або мастила; хоч вони і роблять шкіру дуже м'якою та майже водонепроникною, шкіряні пори закриваються, через що взуття втрачає еластичність і повітропроникність. Особливо небезпечні такі речовини для місць, де шари взуття приклеюються один до одного, адже клей може просто зійти.

Догляд за взуттям за типами матеріалів

Залежно від того, з якого матеріалу виготовлене ваше взуття, догляд за ним може суттєво відрізнятися. Розглянемо найпопулярніші типи матеріалів і як доглядати за кожним із них.

Текстиль

Текстильне взуття легше очищати, однак воно швидко забруднюється і потребує регулярного догляду. Для його очищення достатньо м’якої щітки та теплої води з мильним розчином. Після очищення рекомендується використовувати водовідштовхувальні засоби, щоб захистити текстиль від вологи. Пам'ятайте, що кросівки з мембраною не можна очищати звичайними мийними засобами, тим паче у пральній машині, адже такі засоби негативно впливають на властивості мембрани. Прати взуття із мембранами типу Gore-Tex чи подібними варто спеціальними засобами для мембранних речей.

Шкіра

Догляд за шкіряним взуттям вимагає більшої уваги, оскільки шкіра з часом може пересихати і втрачати свою еластичність. Існують різні типи шкіри, які потребують індивідуального підходу.

  1. Гладка шкіра: для догляду за взуттям з гладкої шкіри використовуються воскові креми та спеціальні засоби для зволоження шкіри. Віск зволожує шкіру, робить її еластичною та блискучою, а також допомагає зберегти водовідштовхувальні властивості.

  2. Замша та нубук: для догляду за замшею та нубуком використовують спеціальні щітки з гумовими ворсинками або щітки з латуні, що допомагають видалити бруд і повернути матеріалу його початковий вигляд. Креми — не кращий засіб для замші, тому краще використовувати спреї для захисту від вологи та бруду. 

Гума

Взуття із гумовими вставками не потребує особливих засобів догляду, однак його слід регулярно очищати від бруду, пилу та засалених ділянок. Для цього підійде тепла вода з м’яким миючим засобом та щітка. Проти засмальцьованих ділянок можна застосовувати спеціальні гумки — вони зможуть повернути свіжий вигляд цьому матеріалу.

Правильне зберігання

Сухе взуття — запорука тривалого терміну служби. Виключення – шкіра, її треба зволожувати час від часу задля збереження еластичності та для запобігання появи тріщин. Зберігайте чисте взуття у коробці або взуттєвій сумці в сухому, провітрюваному приміщенні. Щоб зберегти форму взуття, бажано використовувати дерев'яну колодку для взуття. Вона запобігає утворенню складок. Крім того, ви також можете набити зім'яту газету в області носка. Папір вбирає вологу, а також зберігає форму — так сушити свої кросівки та черевики найпростіше. Міняйте папір щодня, поки взуття не висохне.