Функціональний одяг та спорядження не тільки можуть, а й мають служити довго. Умови використання мембранних речей не завжди прості, тому таке спорядження часто забруднюється. Основне призначення мембранного одягу – відведення пару та захист від вітру, дощу та снігу. Коли в певний момент ви помітили, що спорядження не виконує свої функції, не варто перейматись, все ще можна виправити, а ми розповімо як.

Улюблена штормова куртка чи брюки, які витримували кількагодинну зливу, зможуть зробити це ще не раз, варто лише дотримуватися певних правил догляду. Аби зібрати у купу всю інформацію та допомогти вам продовжити термін служби мембранних речей, у цій статті ми зібрали все про нюанси прання, сушки та відновлення водовідштовхувальних властивостей для функціонального одягу та спорядження різних типів. 

 

Як прати мембранний одяг

Вибір мембранних речей у туристичному світі з кожним роком все більше і більше росте, тому й питання догляду стає все актуальнішим. Більшість пропозицій такого спорядження виготовляються за однаковим принципом з поліуретану, поліетилену та тефлону.

Пориста — найпоширеніший тип мембрани, уявіть тканину із величезною кількістю отворів через які виходить пар, але в середину не може потрапити краплинка дощу. Секрет у розмірі пор, вони достатньо великі для того, щоб пропустити пар, але занадто маленькі для краплинок води. Чудовими прикладами виробників таких мембран є Gore-Tex від однойменного бренду, DryPlay від Picture Organic Clothing та Powertex® від Salewa. Про них ви точно мали чули.

Догляд за таким одягом спрямований на збереження його функцій та відновлення водовідштовхувальних властивостей зовнішнього шару. Аби мембранне спорядження залишалось повітропроникним та вологозахищеним важливо використовувати відповідні миючі засоби та дотримуватись процедури прання, просочення, сушки та зберігання. У наступних частинах статті ми розберемо всі вищезгадані пункти. 

Існує загальний гайд як правильно підготувати  технологічний мембранний одяг для прання, тож почнемо з нього:

  1. Інструкція — наше все, ознайомтесь з рекомендаціями виробника щодо прання конкретного виробу. Зазвичай необхідна інформація розташована на внутрішній стороні на етикетці. Там можна ознайомитись із програмами прання, температурними діапазонами, можливістю сушки у барабанній сушарці і тд.

  2. Перевірте вміст кишень та дістаньте все зайве, застебніть всі блискавки та гудзики, закріпіть липучки.

  3. Якщо забруднення незначне та не потребує повноцінного прання – промийте теплою водою без застосування миючих засобів відповідне місце забруднення. Для цього можна використовувати м’яку губку.

  4. Якщо для прання дозволяється застосовувати пральну машинку – варто попередньо очистити контейнер пралки від залишків звичайного порошку та ретельно промити барабан.

 

Чим прати мембранні тканини: порошок, гель, рідкі миючі засоби

Вибір правильного миючого засобу для мембранного одягу є ключовим аспектом для збереження її водонепроникних і дихаючих властивостей. Існує міф, що мембранний одяг можна прати лише засобами для прання мембранних тканин. За цією легендою виключалась можливість використання будь-яких гелів та рідин, на етикетці яких не вказано, що вони підходять для спеціалізованого вологозахисного одягу. Ми спробуємо розвіяти деякі хибні твердження та детальніше розібрати всі засоби для прання.

Різні засоби та можливість їх використання:

Пральний порошок – вважається засобом, що не підходить для мембранних тканин, адже містять у складі елементи (ензими, відбілювачі і тд), що пошкоджують структуру виробу.

Як наслідок, використання порошку може спричинити: 

-закупорення пор мембрани, виріб втратить можливість дихати, а фразу “не парся” ви чутимите ще частіше; 

-пошкодження мембрани, зниження її водонепроникності; 

-залишення рештків засобу на тканині, які буде досить важко очистити навіть із попереднім пранням. 

Таким чином, приходимо до висновку, що варто уникати використання порошків для прання мембранних речей.

Гелі для прання – дещо краща альтернатива порошкам, оскільки вони набагато краще вимиваються з тканини, не закупорюючи пори мембрани. Варто обирати гелі без відбілювачів; ензимів; порошкоподібних засобів; будь-яких кондиціонерів та засобів для виведення плям. Переконавшись, що ваш виріб можна прати таким засобом через відсутність складових, які ми вказали вище – переходьте до наступної частини статті.

Рідкі миючі засоби – найкращий варіант, адже у такій формі створюються спеціалізовані рідкі засоби для мембранних тканин. Вони виготовляються з урахуванням особливих вимог до мембран та не порушують структуру мембранної тканини, зберігаючи її водонепроникні та дихаючі властивості. Такі засоби добре змиваються та не залишають неприємних розводів на одязі. Агресивні засоби типу ензимів чи відбілювачів відсутні, через що й мембрана не отримує пошкоджень.

Спеціалізовані засоби для прання мембранного одягу – найоптимальніший варіант, який не пошкодить, не закупорить та не зіпсує ваш технологічний одяг чи спорядження. Виробниками найкращих засобів для прання цього типу є Nikwax, Toko. Такий вибір продовжить термін служби вашого захисного волого- та вітрозахисного спорядження, а ви не будете “паритись” та мокнути.

 

Чи можна прати одяг з мембраною в пральній машині?

Так, одяг з мембраною можна прати у пральній машині. Це вважається найпростішим способом прання такого виду спорядження. Варто лише дотримуватись певних рекомендацій та порад, аби не зіпсувати виріб.

Детальніше як це зробити правильно:

  1. Виберіть делікатний режим прання з температурою до 30-40 °C. Мембранні тканини погано реагують на прання за високої температури, їх структура пошкоджується, а властивості втрачаються. На етикатках виробів зазвичай вказано конкретний температурний режим, який підійде найкраще. 30-40 °C — саме цей діапазон виробники вказують в інструкціях для прання мембранного одягу.

  2. Без віджиму або на мінімальних обертах. Що тканина не отримала пошкоджень та не зімнулась варто обмежити до мінімуму або зовсім виключити із процесу прання віджим.

  3. Додайте миючий засіб у відповідний контейнер. Відсік для засобу та сам барабан не повинні мати залишки від пральний засобів, відбілювачів та ополіскувачів як ми вже згадували раніше у цій статті.

 

Як користуватись просоченням для одягу від дощу?

Після декількох циклів прання або тривалого носіння водовідштовхувальні властивості мембранного одягу можуть знижуватись. Як правило, верхній шар такого одягу оброблений DWR просоченням або простими словами, вологовідштовхувальним засобом. Якщо ви бачили як під час дощу краплинки води стікали із тканини, а не просочувались всередину — це якраз була робота саме такого просочення. 

З часом воно втрачає свої властивості через вимивання та тертя. Особливо це помітно у місцях, де шар тканини контактує з іншим спорядженням. Мембранна куртка швидше “втрачає” водовідштовхувальні властивості на плечах, вашому поясі чи біля кишень, адже це — зони найчастішого контакту із вами та вашим спорядженням. Мембранні брюки ж швидше “втрачатимуть” водовідштовхувальні властивості в місцях, де знаходяться кишені, кріплення під черевик та пояс.

Виконавши всі попередні інструкції із прання технологічного одягу цього виду, варто оновити водовідштовхувальне просочення. Пам’ятайте, що технологічні куртки із захистом від води та дощу мають два умовні рівні цього захисту – просочення верхнього шару та сама мембрана. Дбати потрібно про кожен із рівнів, адже повноцінний захист від вологи ваша куртка чи інший одяг надає лише тоді, коли обидва рівні працюють.

Покрокова інструкція з просочення:

  1. Підготовка. Ми детально розглянули її у попередній частині статті. Підготовкою є очищення від бруду та сушка вашого одягу. Переконайтесь, що після сушки не залишилось розводів від миючого засобу та залишків бруду – у такі ділянки просто не потрапить вологовідштовхуючий засіб, а куртка чи брюки будуть мокнути у саме цьому місці.
  2. Нанесення засобу. Існують декілька варіантів просочення, які відрізняються за способом нанесення:

  • розпилювач – обробка рівномірним шаром сухої чи вологої тканини, нанесення відбувається шляхом рівномірного розпилення засобом на відстані 15-20 см від виробу. Після нанесення дайте тканині висохнути природнім шляхом;
  • просочення через замочування – спеціальні засоби обробки шару мембранної тканини через повне замочування у воді, зазвичай 15-20 хв достатньо для відновлення водовідштовхувальних властивостей;
  • прання + просочення – ряд рідких засобів, які можна використовути одночасно очищуючи мембранний одяг та відновлюючи водовідштовхуючі властивості.

 

Як наносити просочення  ефективно?

Для найкращого результату дотримуйтесь таких рекомендацій:

  1. Рівномірний розподіл — при використанні спрею наносіть засіб рівномірно по всій поверхні, зокрема на шви та складки, де волога може проникати найшвидше.
  2. Проведення процедури на відкритому повітрі або в добре провітрюваному приміщенні. Це особливо важливо для фторвуглецевих просочень, які можуть виділяти шкідливі пари.
  3. Ретельна обробка після нанесення. У деяких випадках може знадобитися легке протирання тканини м’якою губкою або тканиною, щоб рівномірно розподілити засіб і допомогти йому глибше проникнути в матеріал.

Раніше до створення спеціальних засобів для надання захисних властивостей одягу, люди використовували бджолиний віск, мастила та навіть вазелін. Вищезгаданий віск досі використовується поціновувачами ретро стилю та наноситься на натуральні тканини, а от мастила та інші речовини ми не радимо використовувати, адже вони не мають дихаючих властивостей — і ви точно будете відчувати дискомфорт у одязі обробленому таким шляхом.

Існує ряд засобів, що спрямовані на захист людини від кусючих комах. Якщо у складі таких є мастила чи DETA-компонент — не варто застосовувати їх для просочення вашого спорядження. Воно може негативно вплинути на структуру мембрани, розплавити верхній шар одягу та забити пори, через які виходить пар.

 

Яке найкраще водовідштовхувальне просочення для одягу з мембранних тканин

Для одягу з мембранної тканини варто обирати засоби від спеціалізованих брендів, таких як Nikwax, Toko. Ці бренди пропонують просочення, розроблені саме для мембран, зберігаючи їх здатність дихати. Просочення від Nikwax, наприклад, відзначається високою ефективністю та екологічною безпечністю. 

Світові бренди спеціалізованого спорядження стараються дотримуватись концепції сталого розвитку, за якою шкода навколишньому середовищу має бути зведена до мінімуму задля збереження довкілля для майбутніх поколінь. Тому не дивуйтесь, що спеціалізовані засоби з кожним роком стають більш екологічними.

 

Як сушити куртку з мембраною

Правильне сушіння є важливим етапом догляду за мембранним одягом. Сушити куртку потрібно з дотриманням ряду правил, аби не зіпсувати структуру мембрани та її властивості.

Ось декілька основних порад:

  1. Сушити мембранний одяг варто на плечиках у добре провітрюваному приміщенні. Прямі сонячні промені, батареї та обігрівачі – не краще рішення для сушки такого типу одягу. Ультрафіолет та температури за якими досить важко стежити, особливо високі, можуть зіпсувати структуру мембрани і вона припиняє виконувати свої функції.

  2. Машинне сушіння не заборонене для такого типу виробів за умови, якщо на спеціальній етикетці вашого мембранного спорядження не вказано протилежне.

  3. Сушка такого одягу на морозі теж негативно вплине на його функціонування, тому точно не варто цього робити.

 

Що таке термоактивація? Чи можна сушити мембрану в сушильній машинці

Термоактивація — процес відновлення властивостей водовідштовхувального просочення (DWR). Проводиться шляхом короткотривалого нагрівання вже висушеного одягу. З часом спеціалізоване вологозахисне покриття втрачає свої властивості через постійне тертя чи вимивання. Більшість мембранних виробів будь-то міська функціональна куртка, парка чи брюки, вони не можуть проходити через цей процес через особливості структури мембрани та зовнішнього шару в конкретній моделі. Як зазначає Gore-Tex, якщо на етикетці виробу вказано, що його можна сушити або у сушильній машині, або за допомогою праски — подбайте про термоактивацію. 

Детальніше про способи відновлення вологозахисного просочення через термоактивацію:

  1. Сушіння у сушильній машині на низькотемпературному або помірно-теплому циклі протягом 20 хвилин.

  2. Праска без пару — якщо сушарка недоступна, можна обережно пропрасувати тканину через рушник або іншу тканину, захищаючи мембрану від прямого контакту з гарячою поверхнею.

Якщо на відповідних бірках на вашому спорядження можливість сушки у спеціалізованій машині чи за допомогою праски відсутня — ви не зможете застосовувати процес термоактивації вологозахисного шару. Тому вам варто звернути увагу на процес відновлення вологозахисних функції вашого спорядження за допомогою способів, які ми розглянули у попередніх частинах нашої статті.

 

Правильне зберігання речей з мембранної тканини

Для збереження одягу чи спорядження у відмінному зовнішньому та технічному стані, варто зберігати його правильно. Такий одяг, як правило, застосовується не щоденно, тому досить довго він може пролежати без діла.

Ось коротка інструкція зі зберігання мембранних тканин:

  1. Чистка перед зберіганням. Переконайтесь, що одяг не забруднений та сухий перед тим, як помістити його на зберігання. Волога та бруд можуть не тільки утворити неприємний запах, а й стати причиною появи цвілі, яку в свою чергу буде досить важко прибрати.

  2. Зберігайте в сухому місці. Сухе та добре провітрюване місце забезпечить неможливість потрапляння вологи. Прямі сонячні промені – ворог для технологічного спорядження, особливо мембранного, адже вони можуть зіпсувати структуру тканини та негативно вплинути на можливість спорядження захищати вас від вітру та дощу. Тому й зберігати мембранні тканини варто не під прямими сонячними променями.

  3. Уникайте зберігання у складеному вигляді. Постійний тиск, заломи та інший механічний вплив на одні й ті ж місця на тканині можуть спричинити її пошкодження. Найкращий варіант – повісити спорядження чи одяг на плечики. Якщо ви звикли складати такі речі щоразу одинаковим способом, ви могли помітити, що у місцях, де завертається тканина вологовідштовхувальне просочення стирається набагато швидше — ще одна причина не зберігати мембранний одяг у складеному вигляді.

  4. Пластикові пакети – не найкращий варіант для зберігання функціонального мембранного одягу. Якщо у вас немає поглинача 

повітря, а пакетик не герметичний — ваше спорядження може набрати 

вологи та втратити свої властивості.

 

Відповідальний підхід до екології

Багато виробників хімічної продукції зловживають дешевизною небезпечних речовин та досі використовують їх для створення своїх виробів. У світі outdoor спорядження особливо все поширенішою стає практика виготовлення миючих засобів та просочення для мембранних виробів, які не несуть шкоди навколишньому середовищу.

Ми зібрали основні поради з використання засобів для догляду за мембранами, які не мають негативного впливу на довкілля.

Ось трохи детальніше:

Фосфати, хлор, синтетичні матеріали та PFC (флуорокарбони, в яких зв'язки вуглець-водень замінені на вуглець-флуор) – речовини, які несуть значну шкоду навколишньому природному середовищу, бачите їх у складі миючого засобу чи водовідштовхувального просочення – оминайте.

Особливо поширеною та небезпечною групою речовин є PFC. Багато відповідальних виробників роблять спеціальні помітки PFC-FREE, аби зазначити, що у складі засобу немає таких сполук. До відповідальних брендів можна віднести LOWA (виробник просочення для взуття, яке не має негативного впливу на довкілля), Toko та Nikwax. Останні взагалі на своєму сайті мають окрему категорію із статтями про захист довкілля.

Ще одним методов більш відповідального ставлення до природи можна назвати зменшення споживання води та енергії. Зменшити негативний екологічний вплив можна шляхом зменшення частоти прання функціонального одягу та очищення його тільки за потреби, а не умовно після кожної мандрівки. Часте прання також “вимиває” вологовідштовхувальний шар, а вам частіше треба буде його відновлювати.

Окрім вибору екологічних засобів, важливо звернути увагу на довговічність самого одягу. Використання матеріалів високої якості, а також регулярний ремонт продовжують термін служби одягу і знижують необхідність часто купувати нові речі. Це сприяє зменшенню кількості відходів і ресурсів, що витрачаються на виробництво нового одягу.

Також важливо робити ставку при виборі спеціалізованого спорядження на інноваційні бренди, які виготовляють вироби з перероблених матеріалів. Повторне використання пластику значно знижує негативний вплив на довкілля, кількість непотрібного сміття зменшується, а екосистеми продовжують своє життя. Якщо компанія використовує перероблені матеріали при виробництві своїх продуктів, а засоби догляду від цього бренду не несуть шкоди навколишньому середовищу – обирайте саме його. 

Такі компанії йдуть нога в ногу з інноваціями та пропонують, як правило, продукти високої якості, які не шкодять екосистемам. Прикладом таких брендів можна назвати Picture Organic Clothing та Rehall. Список не є виключним, тому при виборі мембранних продуктів чи засобів догляду за ними намагайтесь обирати еко-френдлі компанії, так ви не тільки отримаєте якісний продукт, а й збережете довкілля для наступних поколінь.

 

Підсумки

Догляд за мембранним спорядженням вимагає трохи більше уваги, ніж за звичайним. Ряд процедур, правил прання, сушки та зберігання забезпечать довгий термін служби вашого функціонального одягу. Вищезгадані процедури забезпечують належний рівень водонепроникності та підтримують можливість мембрани “дихати”.

Використання спеціальних миючих засобів, врахування делікатних режимів прання та своєчасне оновлення водовідштовхувальних просочень допоможуть не тільки продовжити термін служби будь-якого мембранного спорядження, а й надати йому відмінний зовнішній вигляд. Дотримуючись наданих рекомендацій кожен наступний неочікуваний дощ точно не стане завадою для ваших майбутніх мандрів.