Спальний мішок - постійний супутник усіх туристів й фанатів активного відпочинку на природі з ночівлею. Це без перебільшень один з найголовніших елементів спорядження, він в комплекті з наметом й килимком забезпечують вам комфортний сон.
Окрім того, щоб купити спальник, який вам підійде, треба знати як за ним доглядати і як правильно користуватись, щоб мінімізувати необхідність догляду. Різноманітних спальників існує просто безліч, але правила догляду для більшості будуть схожими. Ми розкажемо вам докладніше про особливості догляду за спальником, правильне його використання й трохи цікавих порад з нашого досвіду.
Різниця у догляді за пуховими та синтетичними спальними мішками
Залежно від того, обрали ви спальник з наповнювачем з гусячого пуху чи з синтетичним утеплювачем, будуть відрізнятись правила догляду.
Синтетичні спальники
Невибагливі з точки зору погоди й так само більш стійкі для прання, синтетичні спальники давно зарекомендували себе простими у догляді. Синтетичний утеплювач не так сильно піддається деформації як пух, він значно краще тримає форму й не так збивається у комірках.
Синтетичний спальник краще використовувати у мінливу погоду, або коли збираєтесь в похід у місцевості з підвищеною вологістю. Не зважаючи на хороші показники гідрофобності, синтетичний наповнювач все одно вбирає вологу, тому його також треба просушувати.
Прати синтетичний мішок трохи легше, ми все одно радили б робити це вручну, але у пральній машинці він теж не втратить свої характеристики. Найголовніше при цьому дотримуватись режиму прання вказаному на бирці й повноцінно висушити спальник після. Стосовно режиму, ми рекомендуємо використовувати делікатне прання без віджиму й за температури менш ніж 30 градусів. Користуватись звичними порошками й кондиціонерами категорично не рекомендується, краще обирати спеціальні засоби для синтетичних речей.
Пухові спальники
Щоб повністю почистити спальник із пуху рекомендуємо якомога рідше вдаватися саме до прання, краще відчистити забруднення за допомогою губки й води. Процес прання пухового виробу займає дуже багато часу та вимагає чималих зусиль й уваги.
Перш за все, вам потрібно витрусити спальник від усіх можливих гілочок й дрібного сміття після походу. Наступне, що треба зробити це застібнути усі блискавки й вивернути спальник, адже саме внутрішня сторона, як правило, забруднена найбільше.
Наступний крок - це обрати як саме ви збираєтесь прати спальник: за допомогою рук та шаленої мотивації або довірите цей процес машинці. Ми розкажемо трохи більше про обидва варіанти:
-
машинне прання. Для нормального прання у машинці має бути достатньо об’єму, як мінімум 6 кг, менша може не впоратись. Важливо розраховувати саме на розміри вашого спальника, адже зимові щільні моделі можуть бути заважкими навіть для машинки з завантаженням у 6 кг. Також треба враховувати, що віджим у машинці може повністю “вбити” весь наповнювач, адже він повністю зіб’ється по куточках. Також щоб спальник повністю виправся, скоріше за все, знадобиться декілька циклів полоскання, адже пральний засіб сильно вбирається всередину наповнювача. Рекомендуємо перед пранням у машинці також детально звіритись з биркою саме на вашому спальнику, щоб врахувати усі деталі й вибрати правильний режим.
-
ручне прання. Це варіант для тих, хто сильно цінує своє спорядження й не хоче стикатись зі збиттям наповнювача. Для ручного прання найкраще підійде ванна. Тут ви самі маєте обирати температуру води, краще за все прати у ледь теплій воді. Треба повністю вимочити спальник, додати спеціалізований пральний засіб й ретельно почистити усі видимі забруднення. Після цього приступаємо до поступового прання кожної ділянки спальника, при цьому його не треба надто сильно вминати, щоб не збити утеплювач.
Різні типи наповнювача вимагають різного догляду й чистити пуховий спальник як синтетичний буде не зовсім правильно. Краще за все перед пранням детально продумати місце для прання, підготувати також місце для просушення й запастись терпінням.
Догляд за спальником
Якщо слідкувати за станом спальника увесь час, то можна мінімізувати необхідність прання й детального догляду.
Прати спальник рекомендовано мінімум через 2 сезони використання, якщо ви користуєтесь ним декілька разів на рік. Для тих, хто любить частіше відпочивати на природі з ночівлею, рекомендуємо наприкінці сезону проводити перевірку стану й прибирати забруднення вручну.
Перш за все, у питанні догляду треба бути відповідальним туристом й користуватись спальником обережно. Наприклад, для сну треба обирати змінний одяг, за можливості або спати у термобілизні. Якщо спати виключно в спідній білизні, спальник набагато швидше буде вбирати неприємні запахи, через потовиділення.
Також, щоб запобігти механічним пошкодженням не рекомендуємо користуватись спальником для посиденьок біля багаття. Дуже часто спальник пропалюють іскрою або ненавмисно перекинутим пальником.
Приділяйте увагу перевірці стану спальника після кожного походу, тоді підтримувати його у нормальній кондиції буде набагато легше.
Які засоби використовувати для прання спального мішка
Для прання спальних мішків не можна користуватись звичайними порошками або кондиціонерами, адже вони можуть негативно вплинути на наповнювач. Також перед пранням вашого спального мішка в пральній машинці рекомендуємо ретельно очистити відсік для порошку. Спеціальні засоби для прання синтетичних речей чудово підійдуть для прання спальника з тим же синтетичним утеплювачем. Також, при пранні спальників, часто користуються засобом для відновлення властивостей термобілизни.
Пухові спальники потребують спеціального засобу, для прання пухових речей, вони продаються у спеціалізованих туристичних магазинах. Для відновлення структури пуху після прання, також можна скористатись спеціальним м’ячиком, який допоможе запобігти збиванню наповнювача спальника.
Усі спальники з зовнішньої сторони оброблюються спеціальним водовідштовхувальним просоченням. Після прання таке просочення бажано нанести заново, аби спальник не так сильно вбирав вологу під час сну в умовах походу або кемпінгу.
Правильне сушіння спального мішка після прання
Щоб просушити спальник після прання треба виділити багато часу. Найперше, ви маєте розвісити спальник, щоб з нього стекла максимальна кількість води. В цей час ви можете підготувати місце для сушіння, це повинно бути приміщення, яке добре провітрюється або якщо на вулиці літо, то в ідеалі сушити на вулиці.
Сушити спальник треба в повністю розстібнутому положенні, він має бути розташований горизонтально. Часу на повне висихання спальника треба доволі багато, як правило, після повноцінного прання це близько доби або навіть більше. Ви маєте залишити його у такому положенні до моменту коли він повністю висохне, щоб запобігти утворенню плісняви через вологу.
Після просушення треба оглянути спальник й перевірити стан наповнювача, у випадку якщо він позбивався у купки, то його треба вручну розбити. Спробуйте розподілити його рівномірно в тих секціях де він був розташований, щоб запобігти утворенню холодних зон.
Рекомендації щодо зберігання спальних мішків
Зберігати спальний мішок треба не менш відповідально, ніж чистити його тому зверніть увагу на наступні рекомендації.
-
Не зберігати спальник у тому ж вигляді, в якому він приїхав з вами з походу. Спальник треба повністю оглянути, просушити після походу й вже потім складати у відповідне для нього місце. Пліснява погано впливає не тільки на туристичне спорядження, а й на ваше здоров’я. А вологий наповнювач спальника який пів року лежить на полиці є ідеальним місцем для її появи.
-
Для зберігання, треба надати спальному мішку достатній простір. Зберігати в компресійному мішку спальник не бажано, адже з часом наповнювач втрачатиме свої властивості до розпушення. Найкращим варіантом буде зберігати мішок в повністю розкладеному вигляді десь на полиці, або в сітчастому великому мішку.
-
Місце зберігання спальнику повинне бути подалі від вологи. Підвали, гаражі й подібні місця, зовсім не місце для зберігання туристичного спорядження, а особливо спальників. Найкраще мати для спорядження одне окреме місце в будинку або квартирі бажано, щоб туди не мали доступу домашні улюбленці.
Тож пам’ятаючи такі прості правила, ви будете на всі 100 відсотків правильно й безпечно зберігати спальник вдома.
Поради щодо збільшення терміну служби спальних мішків
Якщо ви хочете користуватись спальником з задоволенням й не два-три сезони, то можемо порадити вам користуватися наступними правилами:
-
Акуратне використання в поході - це про сон в одязі, обережне смикання блискавок й безпечну дистанцію від вогню й води.
-
Відповідність спальника до погодних умов - якщо ви плануєте похід в якусь дуже погану погоду або вкрай вологий регіон, то обирайте синтетику. А окрім синтетичного спальника краще купіть додатково гермомішок, щоб мінімізувати шанси намокання спорядження.
-
Прання якомога рідше - з кожним пранням утеплювач усередині втрачає свої базові властивості. Тому значно краще буде попередити проблему, ніж потім займатись довгим й кропітким процесом прання.
-
Ніякої їжі в спальнику - плями від їжі це найгірше, що може статись з точки зору наступного прання.
-
Користуйтесь усім необхідним спорядженням - повний комплект може складатись з килимка, намету та спальника. Підбирайте спорядження так, щоб воно функціонувало як одна система, тоді й служити воно буде довше.
Тож, щоб ваш спальник пройшов з вами не одну сотню кілометрів вражаючих походів радимо вам обережно ним користуватись й дотримуватись перерахованих порад.